LATO W TEATRZE

lato 2014bLATO W TEATRZE (18-31.08.2014)

W ramach programu „Lato w teatrze” Miejski Ośrodek Kultury w Tomaszowie Mazowieckim będzie realizował warsztaty artystyczne w dniach 18-31 sierpnia 2014 roku. Tematem naczelnym będzie próba spojrzenia na sztukę z perspektywy ekologii oraz zachęcenie do spojrzenia na świat przyrody, jak na obiekt twórczych poszukiwań. Podczas warsztatów dzieci będą obserwować „co piszczy w trawie”, poznawać tajniki warsztatu aktora, scenografa, muzyka i dziennikarza oraz wspólnie stworzą spektakl. Uczestnicy będą pracować przez dwa tygodnie po 6 godzin dziennie  w grupach: aktorskiej, scenograficzno-kostiumowej, muzycznej oraz dziennikarsko-promocyjnej. Zajęcia są przeznaczone dla dzieci w wieku 9-12 lat.

Udział w zajęciach jest bezpłatny.

 

 

+mainmkidn_01_cmykit_logo+     e-teatr_temp                images

W programie wszystkich grup znajdą się: gry i zabawy teatralne, ćwiczenia kształtujące umiejętność koncentracji i twórczego myślenia. Każda z grup będzie poznawać teatr z różnych perspektyw:

GRUPA AKTORSKA  pozna wybrane elementy teatru ruchu, elementy improwizacji, ćwiczenia dykcyjne i głosowe. Uczestnicy będą tworzyć sceny zainspirowane przemianami w świecie przyrody. Dowiedzą się również, jak ogromne znaczenie w pracy nad spektaklem pełni wyobraźnia i umiejętność współpracy z grupą.

GRUPA SCENOGRAFICZNO-KOSTIUMOWA będzie tworzyć scenografię oraz kostiumy z   elementów przyrody oraz pozna techniki upcyclingu. Podczas zajęć dzieci będą szukać inspiracji   do stworzenia kostiumów, charakteryzacji i masek w świecie roślin i zwierząt. Stworzą także formy plastyczne w przestrzeni miejskiej.

GRUPA MUZYCZNA  będzie tworzyć oprawę dźwiękową spektaklu finałowego. Uczestnicy dowiedzą się, w jaki sposób można wykonać instrument muzyczny oraz jak wykorzystać odgłosy natury do stworzenia muzyki. Zajęcia skupione będą na ćwiczeniach emisyjnych, umuzykalniających, rytmicznych, zadaniach ułatwiających  przełamywanie niechęci związanych z wyrażaniem siebie za pomocą dźwięku.

GRUPA DZIENNIKARSKO-PROMOCYJNA  będzie poznawać tajniki dziennikarstwa radiowego, elementy autoprezentacji i kultury wypowiedzi, sposoby wykorzytywanie fotografii i nowych mediów do promocji działań teatralnych. Poza tym uczestnicy stworzą publikację dokumentującą przebieg warsztatów oraz happening.

 

ZGŁOSZENIA

OSOBY KTÓRE NIE BRAŁY UDZIAŁU W LECIE W TEATRZE: prosimy o udział w krótkich warsztatach, które przybliżą specyfikę projektu oraz o wypełnienie karty kwalifikacyjnej. Na warsztatach mile widziani są również rodzice/opiekunowie. Terminy najbliższych warsztatów-spotkań dot. Projektu: 27.maja (wtorek), 03.czerwca (wtorek) 2014r. godz. 16.00 w Miejskim Ośrodku Kultury ul. Browarna 7.

OSOBY, KTÓRE BRAŁY UDZIAŁ W LECIE W TEATRZE: prosimy o wypełnienie karty kwalifikacyjnej.

Dodatkowe informacje: Anna Myszewska: Miejski Ośrodek Kultury, ul. Browarna 7,   tel. (044) 724 42 93, e-mail: a.myszewska@mok.mck-tm.pl, www.mok.mck-tm.pl,

Facebook-Like-Dislike-Stamp-3

 

 

 

 

 

PARTNERZY:

Projekt jest realizowany we współpracy z następującymi podmiotami: Gmina-Miasto Tomaszów Mazowiecki, Ośrodek Sportu i Rekreacji, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, Towarzystwo Przyjaciół Dzieci, Ośrodek Rehabilitacji Dzieci Niepełnosprawnych, Ośrodek Kultury „TKACZ”, Muzeum in. Antoniego hr. Ostrowskiego w Tomaszwie Mazowieckim, Stowarzyszenie Inicjatyw Kulturalnych tARTak z Torunia.

„Lato w teatrze” jest atrakcyjną ofertą teatralną dla uczniów, którzy z różnych przyczyn spędzają wakacje w swojej miejscowości. Między 28 czerwca a 31 sierpnia 2014 roku w trzydziestu miastach i miasteczkach w całej Polsce odbywają się teatralne półkolonie i warsztaty, podczas których młodzi uczestnicy przygotowują spektakl pod opieką profesjonalnych artystów. Dwutygodniowe warsztaty są dla dzieci szansą na poznanie i samodzielne wykorzystanie teatralnego języka, a przede wszystkim na twórcze wyrażenie siebie. „Lato w teatrze” jest programem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego koordynowanym przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie.

 

INFORMACJE O OSOBACH PROWADZĄCYCH ZAJĘCIA:

GRUPA SCENOGRAFICZNO-KOSTIUMOWA

– Emilia Adamiszyn: instruktor teatralny, doktorantka w Zakładzie Teatru, Dramatu i Filmu Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Absolwentka Uniwersytetu Mikołaja Kopernika (kierunki: Etnologia oraz Filologia polska ze specjalizacją teatrologiczną oraz nauczycielską) oraz Policealnego Studium Edukacji i Praktyk Teatralnych w Toruniu. Studentka Reżyserii Teatru Dzieci i Młodzieży (PWST Wrocław)

– Justyna Banasiak: stażystka w Miejskim Ośrodku Kultury w Tomaszowie Maz. Absolwentka Wydziału Malarstwa ASP w Krakowie (Katedra Scenografii), Edukacji Artystycznej w zakresie Sztuk Plastycznych (ISP w Kielcach, specjalności: Małe Formy Rzeźbiarskie) oraz Zespołu Państwowych Szkół Sztuk Plastycznych w Kielcach (klasa o profilu rzeźbiarskim).

– Magdalena Sęk: instruktor zajęć teatralnych i upcyclingu. Absolwentka Wzornictwa Przemysłowego (ASP w Łodzi). Uczestniczka rocznego kursu „Arteterapia – kultura przeciw wykluczeniu” (Centrum Łowicka w Warszawie). Pracownik Gminnego Ośrodka Kultury w Ujeździe.

GRUPA MUZYCZNA

– Magdalena Cysewska: wokalistka, absolwentka Wydziału Wokalno-aktorskiego Akademii Muzycznej w Bydgoszczy oraz Liceum Muzycznego w Zespole Szkół Muzycznych im. A. Rubinsteina w Bydgoszczy (klasa fortepianu). Współpracuje  z Teatrem  Impresaryjnym Afisz, z zespołem folklorystycznym „Bałkany Śpiewają” oraz z chórem Opery Nova w Bydgoszczy. Prowadzi liczne zajęcia wokalne m.in. w Zespole Pieśni i Tańca „Ziemia Bydgoska”, który działa w Pałacu Młodzieży w Bydgoszczy.

– Marek Leszczyński: Leśnik, samorządowiec, fotografik, muzyk, malarz, poeta. Współtwórca interdyscyplinarnego „Festiwalu Muzyka w Krajobrazie” w Inowłodzu. Odsługuje instrumentarium: cymbały polskie i ukraińskie, tschang, kantele, udu, sanza, instrumenty perkusyjne, głos. Muzy grupy „Atman”.


GRUPA AKTORSKA

-Zbigniew Bodzek: pedagog, aktor Teatru Formy, instruktor rekreacji ruchowej, animator kultury. Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego, Reżyserii Teatru Dzieci i Młodzieży (PWST Wrocław) oraz studia Wrocławskiego Teatru Pantomimy im. Henryka Tomaszewskiego. Współpracuje z Wrocławskim Teatrem Pantomimy. Laureat nagrody TVP „Dolina Kreatywna” w dziedzinie Animacja Kulturalna. Jako instruktor-animator brał udział w Programie Działań Teatralnych wrocławskiej Akademii Wyobraźni.

-Jolanta Olczyk: absolwentka kulturoznawstwa (Uniwersytet Łódzki), teatrolog, pedagog i bibliotekoznawca, instruktor teatralny. Od ponad 30 lat pracuje jako nauczyciel. Uczestniczka projektu edukacyjno – artystycznego „Bernardo Bellotto – ambasador kultury” realizowanego przez Zamek Królewski w Warszawie.

 

GRUPA DZIENNIKARSKO-PROMOCYJNA

– Elżbieta Chrulska: instruktor teatralny, wodzirej, prezes Stowarzyszenia Inicjatyw Kulturalnych „tARTak”, doktorantka Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, na kierunku „Literaturoznawstwo”. Absolwentka Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu (Filologia klasyczna i Filologia polska – specjalizacja teatrologiczna i nauczycielska), rocznego kursu „Dilettante-teatr w ruchu” (MIK Kraków) oraz  Szkoły Profesjonalnego Coachingu w Instytucie Psychoedukacji i Rozwoju Integralnego w Krakowie. W czasie studiów związana ze studenckim teatrem „Perpetuum Mobile”.

-Mikołaj Walenczykowski: absolwent Wydziału Operatorskiego i Realizacji Telewizyjnej Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi (kierunek: Realizacja obrazu filmowego, telewizyjnego i fotografia). Współpracuje z Teatrem Polskim w Bydgoszczy oraz z bydgoskim oddziałem Telewizji Polskiej.

 

OPIEKA PEDAGOGICZNA

– Anna Myszewska – instruktor kulturalno – oświatowy. Studiowała Filologię polską o specjalności promocja i reprezentacja firmy (Akademia Humanistyczno – Ekonomiczna w Łodzi). Od 2005 r. pracuje w Miejskim Ośrodku Kultury w Tomaszowie Mazowieckim, w którym zajmuje się m.in. organizacją imprez, promocją wydarzeń kulturalnych oraz opieką nad uczestnikami warsztatów, półkolonii letnich i zimowych. Współpracuje z Tomaszowskim Uniwersytetem Trzeciego Wieku.

 

-Anna Stokłosa – absolwentka Pedagogiki o specjalności animacja społeczno-kulturalna (Uniwersytet Śląski) oraz Reżyserii Teatru Dzieci i Młodzieży (PWST Wrocław). Nauczyciel w Szkole Podstawowej nr 23 we Wrocławiu, w której prowadzi świetlicę oraz kilka dziecięcych grup teatralnych. Od ośmiu lat prowadzi amatorskie zespoły teatralne. Aktorka i animatorka w Stowarzyszeniu Akademia Wyobraźni – Program Działań Teatralnych.

 

KOORDYNACJA:

Anna Nowak – instruktor teatralny, animator kultury. Absolwentka Filologii polskiej o sp. teatralogicznej i nauczycielskiej (UMK Toruń), Reżyserii Teatru Dzieci i Młodzieży (PWST Wrocław) oraz Produkcji teatralnej (UŁ). Od ponad ośmiu lat prowadzi amatorskie grupy teatralne. Trzykrotna Stypendystka Miasta Torunia w dziedzinie kultury. Od 2010 współpracuje z Miejskim Ośrodkiem Kultury w Tomaszowie Maz. jako koordynatorka projektów edukacji teatralnej. Obecnie pracuje jako specjalistka ds. edukacji w Ośrodku „Brama Grodzka – Teatr NN” w Lublinie.

Karta zgłoszenia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.